Wybór rodzaju brody do kształtu twarzy jest bardzo istotny. Forma zarostu ma duży wpływ na nasz wizerunek. Gdy dobrze wyglądamy wzmacnia się w nas pewność siebie. Przyczynia się to do wzrostu wiary i wartości. Dzięki temu szybciej i chętniej osiągamy cele i sukcesy życiowe. Ale jak dobrać brodę do kształtu twarzy, aby była odpowiednia? Na to pytanie z pewnością uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu mojego artykułu.
Odpowiednia broda do kształtu twarzy
Broda nadaje mężczyźnie charakteru. Wiele kobiet twierdzi, że jest to atrybut męskości i dominacji. Pomaga wyróżnić się z tłumu, dodaje siły i śmiałości. Ważne jednak jest to, aby jej forma była w harmonii z kształtem twarzy, a przed rozpoczęciem jakichkolwiek kroków w kierunku przycinania zarostu, najpierw należy określ jej zarys. Wyróżniamy kilka typów twarzy:
Twarz okrągła
Szerokość twarzy okrągłej jest prawie równa jej długości. Podbródek jest miękki i zaokrąglony. Policzki pełne bez widocznych zarysowań. Szczęka gładka, nasada włosów zaokrąglona. Przykład: Kanye West, Leonardo Di Caprio
Rada: Brodę jak najbardziej zapuszczamy ale mocno konturujemy, a boki przycinamy. Ostre linie zapewnią wydłużenie twarzy i wyszczupli ją. Osobie posiadającej okrągłą twarz również pasować będzie kozia bródka, pełna broda, broda Van Dyke oraz typu kotwica.
Twarz owalna
Twarz owalna jest mniej więcej o 1/3 dłuższa niż szersza, a najszerszy jej punk ma miejsce na wysokości kości policzkowych. Ponadto nasada włosów jak i podbródek jest zaokrąglony.
Przykład: Adam Levine.
Rada: Twarz owalna jest dość proporcjonalna, dlatego właściciel tego kształtu może dowolnie testować każdy styl brody. Pasuje tutaj m.in.: lekki zarost, bokobrody, wąs typu klasyk, podkowa czy chevron, a także różnego rodzaju brody.
Twarz podłużna prostokątna
Twarz prostokątna jest pociągła i długa o jednakowej szerokości w każdym punkcie twarzy. Policzki są wydłużone i płaskie, a czoło dość często wysokie. Linia włosów zazwyczaj ma charakter kanciasty. Przykład: Ben Affleck.
Rada: Aby zaokrąglić twarz należy zapuścić nieco boki, a brodę mocno skrócić. Twarz będzie wyglądać na bardziej okrągłą przy małych i krótkich zarostach np.: kotwica, krótka kozia bródka czy broda Van Dyke.
Twarz kwadratowa
Niskie czoło o szerokości zbliżonej do szerokości szczęki, która jest dość wyraźnie zaznaczona kątami. Linia włosów jest lekko zaokrąglona o kształcie kwadratu. Podbródek kwadratowy. Przykład: Brad Pitt, Arnold Schwarzenegger.
Rada: Aby optycznie wydłużyć twarz i poprawić jej rysy, należy przyciąć brodę po bokach przy czy pozostawiając, aby rosła wokół podbródka. Do takiego rodzaju twarzy pasuje gęsta broda z obrośniętymi policzkami, a także kozie bródki, kotwica lub broda podbródkowa „Shkiperska”.
Twarz trójkątna
Twarz trójkątna jest najszersza w miejscu kości policzkowych. Czoło jest niskie i wąskie, linia włosów prosta, a podbródek trójkątny. Ponadto od strefy pod uszami szczęka ulega zwężeniu aż do końca podbródka. Przykład: Jamie Dornan i Ryan Gosling.
Rada: Aby złagodzić linie twarzy i zmniejszyć kanciastość i ostrość, należy utrzymać policzki w linii łagodnej, boki powinny być nieco dłuższe. Mile widziana dłuższa broda ale o równej długości. Optycznie zaokrągli się twarz. Np.: pełna broda, kaczy kuper. Unikaj kozich bródek.
Twarz diamentowa
Twarz diamentowa jest bardzo zbliżona do kształtu trójkątnego, jednak zwęża się subtelnie w górnej strefie czoła. Posiada wystający podbródek. Przykład: Johny Depp.
Rada: Twarzy diamentowej należy nadać nieco kwadratowej formy, a wiec unikajmy konturowania brody w szpic. Pasuje tutaj długa broda, która ukryje wystający podbródek, a także francuski widelec.
Twarz sercowa
W przypadku twarzy o kształcie serca policzki są trochę szersze od czoła, podbródek lekko wystający, szerokie i wysokie czoło, a nasada włosów ma kształt zakoli. Przykład: Justin Timberlake.
Rada: Aby twarz nabrała proporcjonalności należy wydłużyć ją. W tym celu dobrze jest zapuścić brodę, bądź posiadać zarost o równej długości. Twarz sercowa dobrze wygląda w bokobrodach czy dłuższej koziej bródce.
Rodzaje brody
Nie wszyscy muszą wiedzieć czym się charakteryzuje dany rodzaj zarostu, więc w kilku słowach opiszę najczęściej spotykane i modne. Oczywiście można eksperymentować i je mieszać. Dla odważnych świat należy, a oryginalność to doceniana cecha.
-
- Lekki zarost – 3- dniowy zarost, dający efekt nieogolonej twarzy. Idealny styl dla mężczyzn nie lubiących bujnych bród.
- Broda podbródkowa „Shkiperska” – brak wąsów i włosów na policzkach. Linia policzkowa niska, bardzo widoczna. Zarost okalający podbródek.
- Zarost typu kotwica – jest to pewna siebie forma brody. Aby wystylizować zarost na kotwicę usuwamy włosy z boków i policzek. Pozostawiamy włosy na podbródku i trochę za jego linię oraz pionowy pasek pod ustami w dół. Formę modelujemy na okrągło uzyskując kształt kotwicy. Ważnym elementem tego stylu jest cienki pasek wąsów.
- Kozia bródka – najlepszą bazą do uformowania tego stylu zarostu jest pełna broda. Włosy od kątów warg do podbródka i z jego dolnej części należy usunąć, a zarost na policzkach i szyi zgolić. Istotne w tym stylu jest również to, aby wąsy i broda były oddzielone. Zapuszczenie koziej bródki nie jest łatwe, ale uzyskany efekt jest bardzo elegancki i wytworny.
- Broda Van Dyke – jest to połączenie koziej brudki z dłuższym wąsem, przy zachowaniu gładkich policzek. Wąs jest tutaj bardzo charakterystycznym elementem, ponieważ jest podkręcony w górę.
- Francuski widelec – bardzo charakterystyczny i oryginalny styl brody. Broda jest podzielona na dwie części, a po środku znajduje się tzw. wyspa. Zazwyczaj tej formie towarzyszy wąs.
- Pełna broda – tutaj w grę wchodzi czas, ponieważ zapuszczenie pełnej brody wymaga go dość sporo. Ta forma uważana jest za klasyk. Zarost obejmuje boki, policzki, brodę oraz obszar wokół ust. Pełna broda może być różnej długości i stylizowana według uznania. Gustownie wygląda jeśli fachowo i dobrze jest wyrównana linia policzków i szyi.
- Broda w stylu Verdi – elegancja i szykowność to są słowa opisujące ten styl. Barda jest bardzo gęsta, którą zdobi mocny podkręcony wąs.
- Kaczy kuper „Ducktail” – ten rodzaj brody jest epicki lecz dość trudny w pielęgnacji. Cechy charakterystyczne to góra krótsza z nieco ogolonymi policzkami, a dolna część brody dłuższa przypominająca ogon kaczki i stąd wywodzi się nazwa.
- Broda typu Soul Patch – mini broda. Twarz ogolona za wyjątkiem paska pod dolną wargą.
- Broda na hipstera – pełny luz. Broda swobodnie sobie rośnie.
- Bokobrody – dość staromodny styl . Znak rozpoznawczy Elvisa Presleya. To nic innego jak boki z zarostem na policzkach. Brak włosów na podbródku.
- Wąs – czyli zarost nad górną wargą bez brody z gładkimi policzkami. Wąs dobrze się prezentuje z bokobrodami. Modne typy wąsów to:
-
- klasyk– schludny wąs przycięty nad górną wargą.
- pencil – wąs ala Zorro, bardzo cienki.
- chevron– wąs w kształcie odwróconej litery V, nachodzący i pokrywający górną wargę.
- zakręcony – wąs, który w charakterystyczny sposób jest podwinięty w kącikach ust w górę.
- podkowa – wąs w kształcie odwróconej w dół podkowy. Zarost pokrywający obszar nad górną wargą przedłużony dwoma paskami skierowanymi do dołu często, aż do podbródka.
Kształt brody ma duży wpływ na męski look oraz utrzymuje twarz w odpowiednich proporcjach. Jeśli wciąż nie jesteś pewien jak przyciąć swoja brodę, aby wyglądała epicko i wytwornie, to odwiedź eksperta. Doświadczony Barber z pewnością zaopiekuje się Twoim zarostem i nada mu odpowiedniego kształtu. Pamiętaj o pielęgnacji swojej szczeciny. Jej zdrowie również jest ważne co forma.