Jak prawidłowo myć brodę? TOP4 szamponów do brody

Mycie brody

Codzienny rytuał dbania o zarost powinien rozpocząć się od jego umycia, używając w tym celu produktów przeznaczonych do jego pielęgnacji. Jest to pierwszy krok przygotowujący brodę do dalszych etapów, czyli wtarcia olejku, balsamu lub zastosowania odżywki.

Wielu mężczyzn swój zarost myje zwykłym szamponem do włosów, jednak nie polecam tego praktykować ze względy na różne właściwości kosmetyków. Włosy na głowie i włosy na brodzie różnią się od siebie, w szczególności pod względem jakości i potrzeb. Włosy na głowie mogą być przetłuszczające, a na brodzie przesuszone, z czym najczęściej borykają się brodacze. Zarost zatem wymaga nawilżenia i regeneracji, co mogą zapewnić kosmetyki przeznaczone do jego pielęgnacji. Przy okazji dbają również o skórę twarzy, która u brodaczy jest bardzo narażona na podrażnienia i przesuszenie.

Nie ma złotego produktu, który by załatwił sprawę. Mówi się, że „coś do wszystkiego jest do niczego”, wiec w trosce o swoją brodę zainwestujmy w dobry produkt, który prawidłowo o nią zadba.

Dlaczego należy myć brodę?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Każdy włos ma tendencję do pochłaniania zapachów m.in.: spalin, potraw, potu czy papierosów, wiec aby broda ładnie pachniała należy ją codziennie myć. Stosowanie szamponu również oczyszcza ją z różnych zanieczyszczeń, między innymi jedzenia czy pyłu, a także z nadmiaru sebum.

Dobrze oczyszczona broda lepiej wchłania olejek czy balsam oraz staje się łatwiejsza w układaniu. Broda po umyciu szamponem dobrej jakości,  zostanie również nawilżona i odżywiona, a włos stanie się miękki i bardziej elastyczny. Zatem stosowanie szamponu do brody wpłynie bardzo dobrze na jej kondycję oraz poprawi jej jakość.

Jak prawidłowo oczyścić brodę?

Oczyszczanie brody należy rozpocząć od jej zwilżenia. Tutaj należy pamiętać, aby woda była letnia, a nie gorąca. Zbyt wysoka temperatura źle wpływa na strukturę włosa oraz na skórę twarzy. Kolejny krok to nałożenia szamponu. Najlepiej jego niewielką ilość rozetrzeć w dłoniach, aż się lekko spieni, a następnie delikatnie okrężnymi ruchami rozprowadzić go na całej brodzie, aż dotrze do skóry, która również musi zostać umyta. Uwaga ! nie trzeć i nie szorować, aby nie uszkodzić włosów. Mycie brody ma być przyjemnością dla twarzy w postaci masażu, a nie torturą. Na koniec brodę dokładnie spłukujemy wodą.

Po umyciu brody przechodzimy do jej wysuszenia. Nie wolno mocno pocierać i szorować jej ręcznikiem. Broda jest delikatna, więc takie jej potraktowanie, można porównać do tarcia papierem ściernym. Włosy mogą się uszkodzić a nawet wypaść. Najlepszym sposobem jest delikatne przykładanie ręcznika do brody, aby odsączyć nadmiar wody.

Aby przyśpieszyć proces suszenia, niektórzy mężczyźni sięgają po suszarkę. Ja tego nie polecam. Broda z reguły dość szybko wysycha, wiec po co ją narażać na wysoką temperaturę, w efekcie czego będzie przesuszona i szorstka.

Szampony do brody godne polecenia

Na rynku kosmetycznym pojawia się co raz więcej firm oferujących produkty do pielęgnacji brody  m.in.: właśnie  szampony. Jakie wybrać? Ja poleca te, które są oparte na naturalnym składzie, ponieważ one z pewnością polepszą jakości Twojej brody.

Top 4 szamponów do brody:

 1. Pierwszą propozycją jest Szampon Tygrysi od Cyrulików. Jest moim numerem 1. Dobrze się pieni, a broda po nim jest czysta i miękka. Posiada delikatny zapach, co dla mnie jest dużą zaletą, ponieważ można nałożyć każdy olejek jaki się zapragnie, a zapachy się nie „kłócą”. Cena: 69 zł/ 150ml

  Szampon Tygrysi od Cyrulików
  Szampon Tygrysi od Cyrulików

 2. Kolejnym przykładem jest Szampon do brody Bivouak, będący nowością w sklepie LaCarter. Idealny produkt dla fanów prawdziwie leśnego zapachu. Szampon nie obciąża włosów. Po jego zastosowaniu broda jest świeża i pachnąca i przygotowana na aplikację np.: olejku. Świetnie się uzupełnia z kosmetykami tej samej serii. Cena: 105 zł/ 200ml
  Szampon do brody Bivouak
  Szampon do brody Bivouak
 3. Top 3 to mydło do brody z rumem od Cyrulików. Działa jak szampon, czyli dobrze oczyszcza zarost, a także odżywia i nawilża. Kosmetyk wyróżnia się oryginalnym zapachem rumu z nutą tropikalnej słodyczy. Jak dla mnie aromat fantastyczny i bardzo uzależniający J. Cena: 29 zł/ ok. 100g
  Szampon do brody z rumem od Cyrulików
  Szampon do brody z rumem od Cyrulików
 4. Ostatnim na mojej liście jest szampon do brody z linii Steam Punk Pana Drwala. Działanie bardzo pozytywne. Produkt o lekkiej konsystencji i wydajny. Szampon dla brodaczy pasjonujących się w zapachach ziołowych i korzennych. Woń ma dość wyrazisty charakter i długo utrzymuje się na brodzie. Cena: 45 zł/ 150ml

  Szampon do brody Steam Punk Pana Drwala
  Szampon do brody Steam Punk Pana Drwala