Aby pielęgnacja brody była skuteczna i przyniosła pożądane efekty, najpierw należy określić stan jej włosów oraz rodzaj porowatości. Ich klasyfikacja pomoże i ułatwi dobrać odpowiednie kosmetyki. Na wstępie chciałbym nadmienić, że włos zbudowany jest z cebulki i łodygi. Jest to opis bardzo uproszczony, ale w tym przypadku wystarczający. Zewnętrzną warstwę łodygi tworzą nachodzące na siebie łuski keratynowe, których głównym zadaniem jest ochrona wnętrza włosa i właśnie poprzez stopień ich rozchylenia określa się rodzaj porowatości.
Ogólna charakterystyka włosa
Kąt odchylenia łuski zależy od uwarunkowań genetycznych, ale może również ulec zmianie poprzez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, zabiegów czy narzędzi takich jak suszarka i prostownica. Włosy pod względem porowatości możemy podzielić na:
Włosy niskoporowate
Łuski są szczelnie domknięte, zdrowe, gładkie, raczej proste. Są lśniące, elastyczne i łatwe w rozczesywaniu, oraz nie puszą się. Wykazują tendencję do elektryzowania się. Włos jest dość zbity, dlatego proces wchłaniania wody jest czasochłonny, natomiast właściwości odżywcze pozostają w ich wnętrzu przez długi czas. Należy uważać z ilością nakładania kosmetyków, ponieważ łatwo je obciążyć.
Włosy średnioporowate
Łączą cechy nisko i wysokoporowatych włosów. Błyszczą ale lekko, są delikatnie szorstkie, dobrze wyglądają, ale mogą być przesuszone i osłabione, przez co dochodzi do ich wypadania. Często towarzyszą im rozdwojone końcówki. Ich łuski są nieznacznie odchylone, czyli lekko uszkodzone, przez co włos jest podatny na zniszczenia. Należy więc uważać jakie zabiegi się stosuje i zrezygnować z suszarki czy prostownicy. Powinno się również zaopatrzyć w dobrej jakości naturalne kosmetyki.
Włosy wysokoporowate
Łuski są mocno odchylone, czyli bardzo zniszczone. Są matowe, szorstkie i puszą się. Ciężkie w stylizacji, często kręcone. Można je z łatwością złamać, ponieważ są suche i kruche. Szybko wchłaniają wodę i substancje odżywcze, ale niestety równie szybko je tracą. Brakuje im ochrony, dlatego łatwo je zniszczyć wysoką temperatur, czy substancjami szkodliwymi. Potrzebują zatem głębokiej pielęgnacji. W tym celu należy stosować regularnie kosmetyki intensywnie regenerujące i nawilżające, w szczególności olejki, by je odbudować i wzmocnić.
Pielęgnacja brody
Po scharakteryzowaniu rodzaju porowatości włosów brody za pomocą kąta rozchylenia ich łusek, pozostało jedynie dopasować do nich odpowiednie olejki, których cząsteczki o różnej wielkości wnikną w ich wnętrze, aby je uleczyć bądź utrzymać w dobrej kondycji.
Pielęgnacja brody o włosach niskoporowatych
Do pielęgnacji i ochrony brody o włosach wykazujących niską porowatość, najlepiej nadają się oleje bogate w kwasy tłuszczowe o małych cząsteczkach, czyli nasycone działające jak bariera ochronna. Do nich należy olej: kokosowy, arachidowy, lniany, palmowy, rycynowy, babassu, awokado, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, z pestek dyni, jojoba. Bardzo dobry wpływ na jakość tego rodzaju włosa, również mają masła takie jak: shea, cupuacu, kakaowe czy mango.
Pielęgnacja brody o włosach średnioporowatych
Brodę średnioporowatą należy olejować, aby ją zregenerować i ochronić przed dalszym pogorszeniem jej stanu. W tym celu najlepiej sprawdzą się oleje o średnich cząsteczkach, czyli kwasy jednonienasycone, a mianowicie olej : arganowy, awokado, ze słodkich migdałów, makadamia, sezamowy, jojoba, moringa, ryżowy, z oliwek, rycynowy, słonecznikowy, z pestek dyni, z kiełków parzenicy, lniany, z orzechów laskowych, z pestek śliwek, z pestek moreli, z pestek brzoskwini.
Pielęgnacja brody o włosach wysokoporowatych
Broda posiadająca włosy o wysokiej porowatości wymaga głębokiej pielęgnacji. Idealnymi olejami przywracające blask oraz charakteryzujące się działaniem mocno regenerującym i nawilżającym są olejki o dużych cząsteczkach, czyli kwasy wielonienasycone tzn. olej : z nasion czarnuszki, lniany, kukurydziany, winogronowy, słonecznikowy, z jeżyny, z pestek wiśni, z pestek śliwki, konopny, z orzechów włoskich, z orzechów arachidowych, z pestek dyni, z nasion czerwonej maliny, z nasion czarnej porzeczki, z krokosza barwierskiego, acai, baobabu, z kiełków pszenicy, makowy, z nasion jabłka, z nasion ogórecznika lekarskiego, z wiesiołka, sojowy, z nasion truskawki, awokado, z pestek moreli, ze słodkich migdałów, rycynowy, z pestek arbuza, pestek brzoskwini, z nasion czarnej maliny, lniany, z orzechów laskowych.
Wymienione powyżej oleje to tylko przykłady, które pomogą nam odbudować zniszczoną brodę. Przed zakupem najlepiej zaczerpnąć informacji na temat składu danego kosmetyku. Dobieramy wiec odpowiednie oleje do rodzaju brody, aby zawarte w nich składniki wniknęły w głąb włosa i poprawiały ich kondycję. Najlepiej codziennie wcierać olejki w brodę. Warto również zainwestować w kosmetyki dobrej jakości stworzone na bazie produktów naturalnych, które nie przesuszają lecz nawilżają i wzmacniają. Zapraszam więc do sklepu internetowego, w którym z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Chętnie pomogę przy wyborze odpowiedniego olejku, który zapewni Waszej brodzie zdrowy wygląd i blask.