Prawidłowa pielęgnacja pędzla do golenia – Poradnik

Prawidłowa pielęgnacja pędzla do golenia - Poradnik

Zaliczasz się do grupy mężczyzn lubiących gładką twarz? Z pewnością posiadasz w swoim asortymencie akcesoria do golenia. Jednym z nich jest pędzel do golenia, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie szybko pożegnasz się z nim i będziesz zmuszony kupić nowy, a to kolejny wydatek. Dzięki prawidłowej pielęgnację można przedłużyć żywotność pędzla marek renomowanych, które gwarantują wysoką jakość produktu. Niestety tańsze pędzle nie są wytrzymałe, ze względu na użycie gorszych materiałów do ich produkcji. Produktom gorszej jakości nie da się pomóc, po prostu szybko się zużywają.

Rada: Lepiej zainwestować w porządny sprzęt, niż 2 lub 3 razy płacić za kolejne, gorszego gatunku. W sumie cenowo wyjdzie na to samo, a może nawet drożej.

Wskazówki jak dbać o pędzel do golenia

 1. Przed pierwszym użyciem postąp z produktem zgodnie z wytycznymi producenta.
 2. Jeśli nie ma żadnych zaleceń, przed pierwszym użyciem, należy pędzel zmoczyć letnią wodą, namydlić go mydłem, można w tym celu użyć również szamponu np. do brody. Na koniec spłukać go wodą.
 3. Po każdym goleniu należy umyć pędzel, aby piana nie zastygła. W przeciwnym razie włosie może ulec zniszczeniu poprzez kruszenie się lub wypadanie.
 4. Prawidłowe mycie pędzla: wkładamy go pod bieżącą wodę i przeczesując palcem między włosiem usuwamy kosmetyk do golenia. Powtarzamy tą czynność do momentu uzyskania czystej wody.
 5. Po dokładnym umyciu pędzla, należy lekko go strzepnąć, aby pozbyć się resztek wody.
 6. Na koniec należy odsączyć wilgoć z pędzla suchym ręcznikiem i powiesić na stojaku, włosiem w dół w celu całkowitego wyschnięcia. Pozycja ta zapewni mu zachowanie odpowiedniego kształtu oraz nie pozwoli na wnikniecie wody do środka trzonka.
 7. Od czasu do czasu warto włosie przeczesać grzebieniem, aby nadać mu pierwotnej formy.
Pędzel do golenia ze stojakiem
Pędzel do golenia ze stojakiem

Czego nie wolno

 1. Nie wolno płukać pędzla gorącą wodą. Wysoka temperatura uszkodzi włosie. W rezultacie utraci swoją miękkość.
 2. Nie wolno pędzla suszyć suszarką, ze względu na zbyt gorący nawiew.
 3. Nie wolno pędzla myć środkami chemicznymi. Są zbyt silne i mogą uszkodzić strukturę włosia, przez co staną się kruche i łamliwe.
 4. Nie wolno mokrego pędzla wkładać do pudełek lub worków. Wpierw włosie musi wyschnąć.
 5. Nie jest wskazane długie moczenie pędzla. Włosie w splocie może ulec rozklejeniu, a trzon np.: drewniany pęknięciu.

Nieodpowiednia pielęgnacja pędzla do brody prowadzi do jego zniszczenia. Aby tak się nie stało, należy go systematycznie myć i dokładnie wysuszyć, w szczególności przed zamknięciem w pojemnikach czy pudełkach. Jeśli dojdzie do zaniedbania włosie będzie niezdatne do produkowania obfitej piany, a wewnątrz rączki może pojawić się pleśń. Dbajmy więc o nasz sprzęt, który zapewnia nam codzienny elegancki wygląd.