Prostownica do brody czyli jak wyprostować i wygładzić brodę?

jak wyprostowac brode

Jesteś posiadaczem brody, to doskonale wiesz, że jej wyhodowanie nie jest prostą sprawą. Tym bardziej jeśli pragniesz, aby była długa i gęsta. Jednak jej utrzymanie pielęgnacja i stylizacja, to dopiero wyzwanie! Należy o nią dbać poprzez oczyszczanie, nawilżanie i szczotkowanie. Wszystko jest do ogarnięcia, jeśli włosy brody są proste i łatwo się układają. Niestety mało kto ma to szczęście.

Jeżeli masz brodę szorstką, puszącą się i układającą się w falę lub każdy kłak idzie w inną stroną, bądź co gorsze jest poskręcana, to z pewnością robisz wszystko, aby szczecinę wyprostować. Nie martw się większość mężczyzn ma brodę z problemami, więc nie jesteś sam. Są sposoby na oswojenie krzaka na twarzy i sięgając po informacje na ten temat z pewnością natknąłeś się na wzmianki o prostownicy do brody. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na rozwiązanie problemu niesfornego zarostu, ale czy bezpieczny?

Prostownice były stworzone z myślą o włosach na głowie. Jednak wraz z przyjściem mody na styl drwala, skierowano je w stronę męskiej populacji. Reklamy i recenzje określają prostownicę jako cud wynalazek. Opisują, że zarost po jej użyciu będzie prosty i głodni niczym jedwab. Pamiętaj jednak, że jest to urządzenie z użyciem wysokiej temperatury, która niszczy strukturę włosa. Zanim podejmiesz decyzję, czy warto zainwestować i wydać gotówkę na ten sprzęt, powinieneś  wiedzieć co nieco o jego zasadach działania i rodzajach oraz o innych alternatywnych sposobach na wyprostowanie zarostu.

Prostownica do brody

Do grupy prostownic zaliczamy płaskie żelazka oraz szczotki do prostowania. Są łatwo dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych. Mamy również szeroki wybór, ponieważ trend brodaczy kwitnie i co raz więcej firm produkuje i udoskonala urządzenia do stylizacji szczeciny.

O prostownicach do brody typu żelazko, składających się z dwóch przylegających do siebie płytek, które nagrzewają się nie będę dużo pisał. Jest to narzędzie niszczące każdy rodzaj włosa i zamieniające go w „popiół” . Sposób ten jest bardzo ekstremalny dla kłaków, ponieważ wkłada się je pomiędzy dwie płytki i prasuje. Można się przy tym łatwo sparzyć, a włosy bombardowane są z każdej strony bezpośrednim gorącem. Kategorycznie odradzam ten radykalny sposób na zdyscyplinowanie brody.

prostownica do brody
prostownica do brody

Natomiast szczotka do prostowania brody jest nieco lżejsza, lecz z pewnością nie można powiedzieć, że w 100 % bezpieczna. Większość szczotek do prostowania brody zbudowana jest z rozgrzewającej się płytki i nałożonej na nią nasadki, która chroni szczecinę przed bezpośrednim kontaktem z gorącą powłoką. Należy być ostrożnym i zwracać szczególną uwagę na ustawienia ciepła w przyrządzie. Źle użyty doprowadzi do poważnych uszkodzeń struktury włosów. Zniszczenia widoczne są po czasie i rzadko kiedy odwracalne. Często jedynym wyjściem jest obcięcie zarostu na krótko. Według badań najbezpieczniejszą i najodpowiedniejszą temperaturą, która poradzi sobie z wygładzeniem brody, a nie spowoduje dużych zniszczeń jest ok. 180 -185 stopni Celsjusza. Należy unikać urządzeń, które chwalą się maksymalną temp. nawet do 240-250 stopni Celsjusza. Niestety taki rodzaj przyrządu pomoże Ci nie w wyprostowaniu kędziorów lecz w pozbyciu się brody na dobre. Włosy palą się, podobnie jak papier, w temperaturze powyżej 250 stopni Celsjusza, więc sam wysuń wnioski w jakim stanie będzie wyglądać Twoja szczecina. Najbliższe określenie jakie przychodzi mi do głowy, to look jak suche siano.

Zasady używania prostownicy do brody

Częste stosowanie prostownicy do brody obniża kondycję włosów na brodzie. Wysusza ją, staje się szorstka i sztywna. Jej włosy robią się słabe, co doprowadza do ich łamliwości i wypadania. Traci również swój naturalny blask. Jeśli uważasz stosowanie prostownicy za niezbędne, to najlepiej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Pamiętając przy tym o kilku bardzo ważnych zasad:

  1. Przed wyprostowaniem zarostu umyj go szamponem do brody i dokładnie osusz.
  2. Nie wolno używać prostownicy na wilgotną brodę! – spalisz ją
  3. Przed użyciem prostownicy pamiętaj o zabezpieczeniu brody przed wysoką temperaturą, poprzez nałożenie na nią kosmetyku np.: balsamu, sprayu, wosku czy innego specyfiku o właściwościach termoochronnych.
  4. Brodę prostujesz poprzez przyłożenie do niej urządzenia, którym wykonujesz dość szybkie ruchy w dół. Nie przytrzymuj prostownicy na dłuższą chwilę w jednym miejscu!
  5. Jeśli masz tylko kilka pasm, które wymagają wygładzenia, nie używaj przyrządu na cała powierzchnię zarostu.
  6. Czas procesu prostowania staraj się by był jak najkrótszy, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń struktury włosów.
  7. Na koniec nałóż na brodę olejek, balsam lub serum, o działaniu intensywnie nawilżającym.
  8. Dla dokładnego rozprowadzenia kosmetyku można zarost przeczesać kartaczem do brody.

Po zabiegu prostowania włosów, zarost będzie gładszy i optycznie wydłużony. Nie każdy uzyska perfekcyjnie prostą jak drut brodę. Rodzaj włosów u każdego się różni i inaczej reagują na wysoką temperaturę. Jedne są bardziej, a drugie mnie podatne na ciepło. Jednak mogę zapewnić, że będzie wizualnie wyglądać lepiej i pozbędziesz się kręconych kłaków, czy dziwnych fal. Natomiast na kondycję szczeciny, temperatura z pewnością wpłynie negatywnie.

Klasyfikacja prostownicy do brody

W prostownicach należy zwrócić uwagę na ustawienia odnoście temperatury, czyli moc działania, jak i na rodzaj materiału, z którego są wykonane płytki. Rodzaj powłoki prostownicy określa stopień jej bezpieczeństwa na włosy. Prostownice pod względem rodzaju płytek klasyfikujemy na trzy grupy:

  • szklana i metalowa – z tym rodzajem płytek, prostownice wolno się nagrzewają są najtańsze, ale również najbardziej niszczą włosy.
  • płytka ceramiczna i tytanowa – prostownice ceramiczne lub tytanowe są nieco droższe. Dobrze radzą sobie z wygładzaniem włosów. Szybko i równomiernie się nagrzewają i nie niszczą tak włosów.
  • płytka turmalinowa – najnowszy najdroższy rodzaj prostownicy ale i najbezpieczniejszy. Bardzo szybko się nagrzewa i utrzymuje odpowiednio stałą temperaturę. Płytka turmalinowa pod wpływem ciepła wytwarza jony ujemne, które wnikają w głąb włosa i zamykają ich łuski. Dzięki temu włosy się nie elektryzują, ani nie puszą, lecz staja się gładkie.

Inne sposoby na prostą brodę

Na wygładzenie kręconych falowanych i sterczących włosów na brodzie są również bardziej bezpieczne i mniej inwazyjne metody, niż szczotka prostująca na ciepło. Podsunę kilka sposobów, jak ogarnąć i poskromić nieposłuszny zarost.

  1. Dobrej jakości kosmetyki + szczotka – jeśli masz brodę tylko lekko falowaną, to wystarczy odpowiednio ją pielęgnować. Tutaj ważna jest zasada trzech kroków: oczyszczanie, intensywne nawilżanie, systematyczne szczotkowanie. Na początek umyj szczecinę szamponem przeznaczonym właśnie do niej, ponieważ posiada delikatniejsze substancje myjące, w porównaniu do szamponów do włosów na głowie. Następnie zastosuj olejek, który nawilży, odżywi i scali końcówki włosów. Wybieraj produkty o naturalnym składzie. Ostatnim etapem jest szczotkowanie, za pomocą kartacza. Pamiętaj, aby szczotkę przesuwać od góry do dołu, czyli wzdłuż włosa. Czynność tą wykonuj codziennie min. 3 razy. Może broda nie będzie od razu gładka, ale z biegiem czasu, podczas wzrostu nabierze prostej formy.
  2. Balsam do brody z mocnym chwytem – jeśli olejek jest za słaby to sięgnij po balsam, który ma podobne zastosowanie, lecz ze względu na obecny w składzie wosk „chwyci” zarost i nada mu pożądanej formy. Jest to bardzo dobra metoda dla bród lekko kręconych.
  3. Suszarka + szczotka typu roller – jeżeli kosmetyki zawiodły, użyj sprzętu. Jak wyprostować brodę suszarką i okrągłą szczotką do modelowania? To nic trudnego. Umyj brodę szamponem do jej pielęgnacji. Następnie osusz ją ręcznikiem, aby była lekko wilgotna. Pamiętaj, nigdy nie susz brody mokrej! Przeczesz ją kartaczem, by usunąć splątania. Kolejny krok to zabezpieczenie szczeciny balsamem przed wysoką temperaturą. Najlepiej takim, który posiada odżywcze i nawilżające składniki. Pomoże on również w ułożeniu formy. Po wtarciu we włosy i twarz specyfiku przejdź do suszenia i modelowania. Podziel brodę na partie i za pomocą szczotki modeluj i przeczesuj ją w dół, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Dzięki temu je wygładzisz. Zaleca się suszenie brody letnim nawiewem. Takim, aby rozgrzał balsam, lecz nie „palił” włosów. Na koniec przestaw suszarkę na zimne powietrze, które spowoduje zamknięcie się łusek i zastygnięcie balsamu. Uwaga utrzymuj odpowiednią odległość między zarostem, a sprzętem!
  4. Lokówko-suszarka – jest alternatywą dla metody opisanej powyżej. Ten rodzaj suszarki jest dość modny na rynku fryzjerskim. Jest to urządzenie 2 w 1, lecz nawiew ciepłego powietrza jest blisko włosów, ponieważ przyrząd styka się z ich powierzchnią. Tutaj również należy zastosować kosmetyk oraz użyć metody suszenia podobnie jak w pkt. 3.
sposób na prostą brodę - freepik.com
sposób na prostą brodę – freepik.com

Mam dla Was również triki, które z pewnością pomogą w utrzymaniu prostej brody. Do zapewnienia i wzmocnienia efektu gładkiego zarostu, zastosuj kosmetyki stworzone do prostowania np. pianka lub serum. Przy prostowaniu włosów również pomaga systematyczne przycinanie brody oraz nakładanie na noc olejku do brody, a nie balsamu. Olejek do brody nie posiada chwytu więc nie skołtuni szczeciny. Częste szczotkowanie również nieco wygładzi zarost. Minimum 3 razy dziennie.

Podsumowanie

Jest wiele metod na gładką brodę, mniej lub bardziej inwazyjnych. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który działałaby na każdy zarost. Trzeba samemu się przekonać i sprawdzić, który będzie skuteczny i odpowiedni. Na początek jednak polecam zastosować te łagodniejsze i bezpieczniejsze, aby nie uszkadzać włosów. Jeżeli jednak szczecina jest bardzo kręcona i oporna na kosmetyki, wtedy można sięgnąć po sprzęt z ciepłym nawiewem. Przyśpieszy i pomoże osiągnąć pożądany styl brody. Niestety on wysuszy i osłabi włosy, więc ta metoda nie jest zalecana do stosowania na co dzień. Ostatecznością jest użycie prostownicy. Jest to ekstremalny sposób i bardzo szkodliwy dla zarostu, jednak najbardziej skuteczny. Zdyscyplinuje każdy niesforny włos. Wybór należy do Ciebie, czy ważniejszy jest wygląd czy zdrowie. Jednak pamiętaj, czy broda prosta czy kręcona zawsze jest odjazdowa!