Noszenie brody stało się bardzo popularnym trendem. Są różne jej formy, które odpowiednio dobrane do kształtu twarzy poprawiają znacznie wygląd. Niestety broda ma zalety, ale także i wady. Każdy brodacz boryka się z jakimiś problemami np.: puszenie się, kręcenie bądź szorstkość i łamliwość włosów zarostu. Jednym z nich jest również dokuczliwe swędzenie twarzy pod zarostem, które chyba każdy z nas odczuł na własnej skórze, a dokładniej na własnej brodzie.
Dlaczego broda swędzi?
Główną przyczyną świądu brody, jest niedobór sebum, czyli naturalnej substancji nawilżającej, chroniącej skórę przed odwodnieniem. W momencie pojawienia się zarostu, gruczoły łojowe nie nadążają z produkcją odpowiedniej ilości sebum, aby nawilżyć i twarz i włosy. Efektem tego zjawiska jest przesuszona twarz i broda. Jednocześnie ich ochrona przed np.: zapaleniami, urazami, czy szorstkością znacznie spada. Następnie, skóra zaczyna się łuszczyć, włosy matowieć i łamać się. Na koniec odczuwamy intensywne swędzenie, z którym ciężko sobie poradzić, a drapanie się pogarsza sprawę.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na nawilżenie brody i twarzy, są odpowiednio dobrane kosmetyki. Zły ich wybór potęguje wysuszenie oraz świąd. Niestety zazwyczaj kosmetyki są nafaszerowane równymi substancjami, w szczególności te tanie, które nie maja dobrego wpływu na zarost i cerę.
Powodem swędzenia może być również: nieodpowiednia pielęgnacja, zapuszczanie brody, stany zapalne skóry twarzy, wrastające włoski, zła dieta, twarda lub zbyt ciepła woda, pora roku np.: zima, bądź po prostu skłonność do suchości.
Jak pozbyć się swędzącej brody?
Przyczyn swędzenia brody jest wiele, ale na większość z nich są sposoby. Pomogą zapobiec swędzeniu i suchości twarzy, a także uporczywemu drapaniu się, które co prawda przynosi chwilową ulgę, lecz bardzo podrażnia skórę i mieszki włosowe.
-
Oczyszczanie
Jedną z podstawowych czynności w pielęgnacji brody jest jej systematyczne mycie, czyli dbanie o jej czystość. Jak wiadomo, zarost ma tendencję do zbieractwa zanieczyszczeń różnej maści, które gromadząc się w dużej ilości, wywołują swędzenie oraz hamują produkcję łoju odpowiedzialnego za nawilżenie skóry i włosa.
Należy więc myć brodę specjalnie do niej przeznaczonym szamponem oraz letnią wodą. Zabronione jest używanie ciepłej wody, ponieważ wysusza brodę i skórę, w efekcie czego może dojść do pojawienia się łupieżu. -
Nawilżanie
Swędzenie skóry brody spowodowane jest najczęściej przesuszeniem skóry, co może prowadzić do jej łuszczenia się. Zarost z sypiącym się śniegiem nie wygląda zbyt estetycznie i z całą pewnością wprowadza jego właściciela w zakłopotanie. Najlepszym sposobem nawilżania brody i cery jest stosowanie balsamów i olejków, które utrzymują odpowiedni poziom ich nawodnienia.
Eliksiry te świetnie się wchłaniają wraz z odżywczymi substancjami znajdującymi się w jego składzie. Poprawiają nawilżenie oraz ogólną kondycję włosa i skóry twarzy, przy czy nie zapychają kanalików łojowych, dając im prawidłowo pracować. Dzięki tym kosmetyką, broda stanie się miękka i nabierze zdrowego wyglądu. -
Szczotkowanie
Mycie i olejowanie brody jest bardzo istotne, ale nie wolno zapomnieć również o jej szczotkowaniu. Ta czynność pomaga usuwać zanieczyszczenia np.: kurz, pył, resztki jedzenia, martwy naskórek itd., jak również rozprowadza wzdłuż włosa naturalny, ochronny filtr czyli sebum.
Dodatkowo działa jak masażer, a wiec przynosi ulgę podczas dokuczliwemu odczuciu swędzenia brody. Zarost warto czesać kartaczem kilka razy dziennie. Szczotkowanie pomoże również w utrzymaniu brody w odpowiedniej formie. -
Kosmetyki dobrej jakości
Aby zniwelować swędzenie skóry i przesuszanie się brody, zalecane jest używanie kosmetyków o działaniu nawilżającym. Ale to nie wszystko! Warto sięgnąć po szampony, balsamy czy olejki, których receptura oparta jest na substancjach jak najbardziej naturalnych oraz pozbawionych substancji szkodliwych np.: parabenów, sztucznych barwników czy SLS-ów, odpowiadające za przesuszanie i niszczenie struktury włosów.
Kosmetyki naturalne produkuje się m.in. z surowców roślinnych tj. olejek: arganowy, z czarnuszki, z avocado, z pestek moreli, z pestek winogron, masło shea, wosk pszczeli itp. Mają wspaniałe, zdrowotne właściwości na włosy i skórę. Warto również sięgnąć po produkty o działaniu kojącym i zapobiegającym pojawianiu się stanów zapalnych. Idealnym kosmetykiem, który poradzi sobie z tego rodzaju problemami jest olejek LACARTER „Black Side”, jak również produkty marki: Pan Drwal, Cyrulicy czy Apothecary87.
-
Zdrowa dieta
Nie tylko od zewnątrz można zapobiec swędzeniu, szorstkości, czy przesuszaniu się brody, ale także od wewnątrz. Ważne jest co jemy. Im bogatsza dieta w minerały, odpowiednie tłuszcze i witaminy, tym skóra i włosy będą w lepszym stanie zdrowotnym. Należy zwracać uwagę, aby posiłki były bogate m. in. w: cynk, miedź, żelazo czy krzem oraz wit.: A, C, E, B, H czyli biotynę.
Spore ilości tych substancji znajdują się w owocach i warzywach. Duże znaczenie ma również picie wody, która nawadnia i pomaga przyswajać np.: witaminy. Powinno się wypijać ok 1,5- 2 l wody dziennie. -
Odstaw suszarkę i prostownicę
Suszarka i prostownica należą do urządzeń wysokotemperaturowych, czyli po ich użyciu uwodnienie włosa znacznie spada, przez co stają się suche i kruche. Prowadzi to do odwodnienia i świądu. Moja rada? Jeśli użycie suszarki jest konieczne, to należy stosować chłodny nawiew. Jednak najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem osuszenia brody, jest delikatne wytarcie jej w suchy ręcznik. Prostownicę odstawiłbym na półkę, a najlepiej oddał lub wyrzucił.
Dobra rada!
Uczucie swędzenia brody niestety dotyka dużej liczby brodaczy. U jednych objawy bywają lekkie, a u drugich nasilone. Powyższe metody z pewnością pomogą uśnieżyć nieprzyjemny świąd. Pamiętaj o codziennej rutynie: mycie, nawilżanie i szczotkowanie. Na zakończenie: poranna pielęgnacja brody w pigułce:
- Umyj brodę szamponem przeznaczonym do jej pielęgnacji.
- Po umyciu można zastosować odżywkę nawilżającą lub wzmacniającą włos. Dokładnie spłucz.
- Zarost osusz ręcznikiem.
- Wetrzyj w brodę balsam lub olejek o właściwościach nawilżających.
- Dokładnie wyszczotkuj zarost.
- W ciągu dnia, jeśli odczujesz suchość brody, ponownie wetrzyj w nią balsam lub olejek i wyszczotkuj.
Pamiętaj, aby na noc, również nawilżyć brodę olejkiem. Balsam nie jest zalecany, ponieważ ma w sobie wosk, który obciąży włos i skołtuni go podczas snu.