Strzyżenie brody. Jak idealnie przyciąć brodę? Poradnik

LaCarter przycinanie brody

Jeśli jesteś posiadaczem brody to powinieneś dysponować pewną wiedzę na temat jej przycinania.  Może zdarzyć się sytuacja, że idziesz gdzieś na wytworną imprezę i wypadałoby, abyś wyglądał porządnie, a nie jak drwal który wyszedł prosto z lasu. Informacja o tym wydarzeniu spadła na ciebie jak grom z jasnego nieba, a w Barbershopach brak terminów? No cóż, nie pozostaje Ci nic innego jak zakasać rękawy i samemu się postarać o idealny i elegancki wygląd swojej brody.

Od czego zacząć przycinanie brody?

Przez rozpoczęciem strzyżenia należy przygotować niezbędne narzędzia. Potrzebna będzie szczotka do brody, grzebień, trymer, nożyczki do brody i brzytwa. Na początku przeczesz brodę szczotką, aby ją wygładzić. Pozwoli to na jej precyzyjne ocenienie stanu i kształtu. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie linii brody, będącą składowymi linii szyi i linii policzkowej, które dla każdego są inna w zależności od kształtu twarzy.

Linia szyi

Linia szyi (czerwona) to linia, która rozpoczyna się od krawędzi jednego ucha, biegnie wzdłuż krawędzi brody i kończy się na krawędzi drugiego ucha. Jest to tzw. linia główna. Aby brodzie nadać precyzyjny kształt należy jeszcze wyznaczyć po obu stronach twarzy linię boczną, czyli pionową linię biegnącą od skroni wzdłuż ucha kończąca się przy żuchwie, gdzie łączy się z linią główną. Na koniec należy określić jak ma wyglądać miejsce złączenia się obu linii (np.: łuk ostry czy owalny), a to już zależy od naszych preferencji.

Ważną wskazówką jest również, aby zachować odległość na dwa palce między dolną linią żuchwy, a krtanią (niebieska kropka). Wtedy można być pewnym, że linia szyi nie będzie ani za nisko, ani za wysoko usytuowana.

Linia policzkowa

Linia policzkowa (fioletowa) jest to linia oddzielająca zarost od gładkiej części policzka. Można wyróżnić jej 3 rodzaje: wysoka, naturalna i niska.

 • Linia wysoka – jest to linia której koniec znajduje się na wysokości kąciaka ust lub wyżej. Najczęściej spotykana u mężczyzn o gęstym zaroście.
 • Linia naturalna – czyli linia wyznaczona samoistnie, jest dość nierówna.
 • Linia niska – linia, która usytuowana jest poniżej kącika ust. Odpowiednia dla mężczyzn, którzy na górnej części policzka mają rzadki zarost.

Jak przycinać brodę - Linia policzkowa

Strzyżenie brody czyli jak idealnie przycinać brodę?

Aby dobrze obciąć brodę trzeba mieć nieco wprawy. Na początku wiadomo może coś pójść nie tak, ale praktyka czyni mistrza, więc bez obaw. Liczą się starania, a efekty przyjdą później. Proces podcinania brody można opisać w kilku krokach:

 1. Rozczesz brodę szczotką lub grzebieniem, aby włosy były wygładzone. To pozwoli Ci lepiej ocenić stan brody.
 2. Za pomocą trymera, używając odpowiedniej nakładki, w zależności od pożądanej długości, przytnij brodę.
 3. Trymerem wyznacz linie brody.
 4. Jeśli jesteś posiadaczem wąsów, przytnij je nieco aby wyglądały schludnie.
 5. Za pomocą nożyczek pozbądź się niechcianych odstających włosków.
 6. Nożyczki przydadzą się również w przypadku długiej brody. Dzięki nim możesz skrócić długość brody.
 7. Rozczesz szczotką brodę aby upewnić się, że została dobrze podcięta i nie potrzebuje poprawek.
 8. Na koniec, za pomocą brzytwy usuń niechciany zarost poniżej linii szyi oraz nad linią policzkową. Pamiętaj, aby użyć wtedy kosmetyków do golenia. Tą czynność można wykonać również trymerem, ale brzytwa jest dużo dokładniejsza.

Gdy broda jest już dobrze podcięta, pozostaje Ci tylko wetrzeć w nią olejek do brody lub balsam do brody, aby ją nawilżyć i odżywić.

Pamiętaj!

 • Uzbrój się w cierpliwość. Przycinanie brody to nie wyścig.
 • Nie wyznaczaj linii szyi zbyt wysoko, ponieważ wydłuży to szyję i skróci brodę, a to dobrze nie będziesz wyglądać.
 • Zbyt mocno zarośnięta szyja, czyli brak linii szyi będzie uznawane za nieestetyczne.

W prawdzie wygląd brody zależy od upodobań, ale warto jednak chociaż spojrzeć do internetu i sprawdzić jaki rodzaj brody (wysokość linii) będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach lepiej odwiedź dobrego Barbera, który z pewnością nada Twojej brodzie odpowiedniego kształtu. Powodzenia !!!