Gdy już zapuścisz brodę, krótką czy długą, i opanujesz jej pielęgnację, przyjdzie pora na nadanie jej formy, poprzez przycięcie w kilku miejscach. Oczywiście można się udać do Barbershopu i oddać swój cudny krzak profesjonaliście. Ale co wtedy, gdy nie ma terminów lub z nieoczekiwanych przyczyn trzeba się na szybko ogarnąć w domu? Warto więc mieć w swoim arsenale brodacza podstawowe sprzęty do strzyżenia szczeciny. Jednym z nich jest właśnie trymer, będący bohaterem tego artykułu.
Co to jest trymer do brody?
W kilku słowach trymer do brody to dość popularne urządzenie służące do strzyżenia brody. Dzięki możliwości ustawienia i wymianie nakładek, maszynka pozwala na precyzyjne usuwanie włosów, o różnej długości. Używany jest zarówno w salonach barberskich jak i w domowym zaciszu.
Trymer znany jest od początku wieku XX. Jego wygląd był nieco bardziej prymitywny w porównaniu do maszynek z czasów obecnych. Przypominał nożyce z płaską główką zakończoną ząbkami, czyli ostrzem. Oczywiście był to sprzęt manualny. Technologia trymerów uległa ewolucji, gdy do urządzenia wprowadzono silniczek. Później kolejne lata wynalazek był udoskonalany, aż po dzień dzisiejszy.
Jaki wybrać trymer do brody
Czy wybór trymera jest trudny? Jeśli wiesz czego oczkujesz po nim, to nie. Każdy trymer jako urządzenie do strzyżenia zarostu jest ok (jeżeli ma dobrą moc). Dla mnie przy zakupie ważne jest ile i o jakiej długości są nasadki przyrządu. Najlepiej kupować sprzęt, który komplet nasadek ma już w sobie, ponieważ nie trzeba dodatkowo szukać. Mamy również wiele innych akcesoriów, które sprawiają, że dany przyrząd staje się bardziej atrakcyjny. Trzeba się jednak liczyć tutaj z wyższą ceną.
Pod względem zasilania mamy trymery sieciowe lub z akumulatorami. Ja jestem zwolennikiem sieciowych, ponieważ akumulatory szybko się wyczerpują oraz ulegają zużyciu, co prowadzi do kupna kolejnego przyrządu/akumulatora. Wyjątek dla mnie jest podróż. Wtedy lepiej mieć trymer bezprzewodowy, aby nie szukać gniazda sieciowego.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj ostrza. Najlepsze są wykonane ze stali nierdzewnej.
Na rynku dostępne są trymery z prowadnicą laserową, który ułatwia wyznaczenie linii brody. To już bajer, który z pewnością podwyższa cenę sprzętu. (Przykład: Philips seria 9000)
Występują również trymery z systemem zasysania ściętego zarostu, który przycina brodę i wąsy bez bałaganu. Dostałem taki 2 lata temu w prezencie ( Philips seria 7000). Musze przyznać, że jako urządzenie do ścinania dobrze się sprawdza. Jeśli chodzi o wyłapywanie włosków, to średnio. Oczywiście jest dużo mniejszy bałagan w porównaniu do użycia trymera bez zbiornika, ale na pewno nie jest w 100% czysto. Tak pięknie jest tylko w reklamach. Ogólnie jestem zadowolony z tego sprzętu i używam go do dziś.
Są również trymery z wbudowanym systemem regulacji, czyli za pomocą ustawień w przyrządzie uzyskasz taką długość cięcia na jakiej Ci zależy. (Przykład: Braun BT 5240)
Jest wiele dodatków w trymerach zwracających męską uwagę np.: wodoodporność, ergonomiczny lub antypoślizgowy uchwyt, czy uchwyt do zawieszenia. Musisz jednak się zastanowisz, czy są Ci potrzebne, ponieważ każdy z nich podwyższa wartość sprzętu.
Jak używać trymera do brody
Zasady strzyżenia trymerem brody nie jest zbyt skomplikowane. Aby Cię w tym utwierdzić, opiszę je krok po kroku (pozwolą uzyskać całkiem odpowiedni kształt brody).
Krok 1. Zanim rozpoczniesz proces strzyżenie Twoja broda musi być oczyszczona. Należy więc ją umyć szamponem do brody i dokładnie osuszyć ręcznikiem.(Jak prawidłowo myć brodę-> odnośnik: https://lacarter.pl/jak-prawidlowo-myc-brode-top4-szamponow-do-brody/)
Krok 2. Dokładnie wyszczotkuj brodę kartaczem, aby lepiej widzieć gdzie należy nadać jej odpowiedniej linii.
Krok 3. W zależności od długości brody i efektu jaki chcesz uzyskać, podczas jej skracania musisz dobrać odpowiednią nasadkę. Jeśli rozpoczynasz dopiero podróż z tym urządzeniem i nie masz wprawy, lepiej użyć najdłuższej nasadki i stopniowo ją obniżać, wtedy mniejsze szanse, że zrobić krzywdę i brodzie i sobie. Wpierw strzyże się obszar szyi, poprzez szczękę, podbródek i baki.
Krok 4. Następnie, aby wyprofilować i wysmuklić nieco twarz, wymień nasadkę na nieco krótszą i płynnymi ruchami skróć nieco policzki. Na koniec, w celu zniwelowania linii między brodą a włosami, ostrzyż baki nasadką, o kolejny stopień krótszy niż policzki. W ten sposób uzyskasz gładkie przejście między partiami włosów.
Krok 5. Gdy już uzyskasz pożądany kształt brody, kolejnym krokiem jest przycięcie wąsa. Czynność tą również wykonujemy podobniej jak skrócenie brody, czyli stopniowo wymieniamy nakładki trymera, aż efekt będzie zadowalający. Samym ostrzem przytnij wąs na linii styku z ustami.
Krok 6. Ostatnim krokiem jest wyznaczenie „linii brody”, najkrótszą nasadką lub samym ostrzem, oraz zgolenie do zera włosków z obszaru poza brodą. Można to zrobić także brzytwą.
Krok 7. Spójrz w lustro i sprawdź, czy broda i wąs wyglądają jak powinny. Jeśli jesteś zadowolony ze swojej pracy, pozostaje Ci przeczesanie zarostu kartaczem i wtarcie w niego odżywczego olejku do brody, aby go nawilżyć i wzmocnić.
Trymer do brody jest bardzo przydatnym sprzętem. Z jego pomocą wystylizujesz zarost, oraz nadasz mu charakteru. Jeśli dojdziesz do wprawy sam stwierdzisz, że dzięki niemu utrzymanie brody będzie proste, łatwe i przyjemne. Jest najlepszym rozwiązaniem dla długich i krótkich bród, a nawet kilkudniowego zarostu. Więc jeśli jesteś posiadaczem brody, a nie masz trymera, warto się za nim rozejrzeć.