Odpowiednia pielęgnacja brody to wyzwanie dla początkujących brodaczy.Spacerując po ulicy, widzisz faceta z brodą i zastanawiasz się jak byś wyglądał w takim zaroście? W prawdzie zapuszczenie brody nie jest takie trudne. Jednak musisz pamiętać, że należy o nią właściwie dbać i używać przeznaczonych dla niej kosmetyków. Pielęgnację brody można podzielić na następujące etapy.
Pielęgnacja brody
Mycie to bardzo ważny aspekt w pielęgnacji brody. Dzięki tej czynności oczyszczamy włosy brody z zanieczyszczeń i resztek jedzenia, dlatego też powinno się ją myć codziennie. Już nie wspomnę, że po umyciu broda ładnie pachnie co jest dość ważne mając u swego boku kobietę 😊. Oczyszczona broda jest łatwiejsza w ułożeniu oraz lepiej wchłania oleje czy balsamy. Jest to przygotowanie brody do kolejnego etapu pielęgnacji.
Jaki szampon do brody wybrać? Ja polecam szampony do brody, które posiadają składniki naturalne i są pozbawione szkodliwych substancji. W przeciwnym razie włos brody może być przesuszony, łamliwy i szorstki, co utrudnia jej zapuszczenie, a na skórze twarzy mogą pojawić się wypryski lub przebarwienia.
Szczotkowanie brody
Szczotka do brody to MUST HAVE każdego brodacza. Bez niej ani rusz! Dzięki niej można ujarzmić każdą szczecinę na twarzy. Jej zadaniem jest oczyszczanie brody z resztek jedzenie i różnych zanieczyszczeń, a także świetnie masuje skórę pod brodą co poprawia krążenie. Prowadzi to do pobudzenia cebulek, efektem czego nasza broda zdrowo rośnie.
Kartacze można podzielić na dwie grupy. Te które wykonane są ze sztucznego włosia i te które zrobione są na podstawie włosia naturalnego. Ja polecam szczotki z naturalnego włosia, a mianowicie z włosia dzika. Rączki kartaczy do których przymocowane jest włosie, zazwyczaj są drewniane. Co do jej kształtu czy koloru to wybór należy do Was drodzy Brodacze.
Moim zdaniem warto zainwestować w szczotkę, która nie jest klejona czyli włosie jest nawlekane na małe gwoździe. Wtedy mamy gwarancję, że podczas jej mycia, szczotka nam się nie rozklei.
Pielęgnacja brody to też nawilżanie
Aby broda była gładka, błyszcząca i wyglądała zdrowo należy stosować olejki, balsamy, pomady czy kremy przeznaczone do pielęgnacji brody, o właściwościach nawilżających. Ponadto kosmetyki te również wzmacniają, regenerują , a także odżywiają włosy brody i hamują ich wypadanie. Aplikujemy je codziennie, i jeśli jest taka potrzeba to nawet więcej niż raz.
Większość tych produktów poprawia także kondycję skóry twarzy. Podobnie jak broda będzie nawilżona i odżywiona. Ponadto produkty te sprawią, że nasz długi zarost będzie gładszy i miękki w dotyku.
W tego rodzaju kosmetykach powinniśmy szukać składników takich jak: masło shea, aloes, wosk pszczeli, olejki roślinne np.: arganowy, awokado, czarnuszki, kokosowy, ze słodkich migdałów, winogronowy, jojoba, makadamia itp. Mile widziane są również witaminy np. : witamina E.
Dodatkowo produkty te często mają w swojej recepturze olejki eteryczne, dzięki którym broda będzie nieziemsko pachnieć.
Modelowanie i układanie brody
Jeśli Twoja broda sterczy na wszystkie strony i masz wrażenie, że jest nie do ogarnięcia sięgnij po balsam do układania brody bądź wosk. Wybór mocy chwytu kosmetyku zależy od stopnia w jakim Twoja broda jest niesforna. Wosk również jak najbardziej nadaje się do kręcenia wąsa.
Przy stylizacji brody można sobie pomóc suszarką lub prostownicą. Nie jestem jednak fanem tego typu urządzeń, ale też nie mam dużego problemu z układaniem brody, więc nie miałem powodu ich używać.
Moja rada: Przed suszeniem należy delikatnie wytrzeć brodę ręcznikiem, a nawiew najlepiej ustawić na niską temperaturę. Jeśli chodzi o prostownicę to im mniej się ją stosuje tym lepiej. Jeśli masz kręconą brodę pomóż sobie kosmetykiem zamiast wysoką temperaturą, która niszczy strukturę włosa brody. Natomiast jeśli jesteś fanem tego wynalazku przed jego użyciem zabezpiecz brodę specjalnym preparatem chroniącym włosy przed wysoką temperaturą, a po skończeniu prostowania wsmaruj w brodę olejek lub balsam.
Jak przycinać brodę?
Aby nadać bądź utrzymać pożądany kształt brody, należy pamiętać o systematycznym przycinaniu. Można przycinać samemu w domu i w tym celu możesz użyć nożyczek, maszynki lub trymera. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach i to zadanie Cię przerasta, odwiedź barbershop. Aby z salonu wyjść usatysfakcjonowany najlepiej skierować się do barbera, który ma dość spore doświadczenie. Jak często przycinać brodę? Na to pytanie musisz odpowiedzieć Ty sam. Jeśli lubisz wyglądać zawsze idealnie, a odrastające włoski Cię drażnią, zalecam przycinać ją max co 3 tygodnie. Jeśli jesteś jednym z facetów, którzy lubią bujną długą brodę, możesz spokojnie odczekać kilka tygodni dłużej. Przeczytaj więcej w poradniku Strzyżenie brody. Jak idealnie przyciąć brodę? Poradnik
Odżywianie
Gdy Twoja broda pomimo przestrzegania zasad pielęgnacji jest nadal matowa, szorstka a końcówki jej włosów zaczynają się rozdwajać, czym prędzej sięgnij po odżywkę do brody bądź serum. To są produkty do zadań specjalnych, a skoncentrowana w nich dawka składników odżywczych zadziała szybko i regenerująco na Twoja brodę, co poprawi jej kondycję.
Zdrowa dieta
Zapewne zastanawiacie się jaki wpływ ma odżywianie na włosy brody. Ma i to duży. Dzięki diecie bogatej w odpowiednie minerały i witaminy, włosy brody staną się mocne i zdrowe. Oprócz jedzenia mięsa, które jest podstawowym źródłem białka, pełniące funkcję budulca, do swojego jadłospisu warto wprowadzić warzywa i owoce. Bogate są w wit. A, C, E, B, H czyli biotynę, które utrzymują prawidłowy stan włosa. Warto również swoją dietę wzbogacić orzechami, pestkami dyni czy słonecznika. Produkty te zawierają w sobie minerały m.in.: cynk, miedź, żelazo czy krzem zapewniające prawidłowy wzrost brody, uczestniczą w tworzeniu naturalnego barwnika oraz zmniejszają łamliwość włosa. Natomiast zboża i warzywa strączkowe zawierają dużo witamin z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe nawilżenie włosa, a także skóry.
Picie wody
Pożyteczny wpływ na brodę ma woda, która stanowi 25 % wagi każdego włosa. Należy ją pić, aby nawilżyć włos od wewnątrz. Woda pomaga przyswajać witaminy oraz przyspiesza wyhodowanie zdrowej lśniącej brody. Jej niedobór może mieć krytyczny wpływ na jej jakość, a mianowicie będzie sucha, matowa, chropowata, co doprowadzi do łamliwości jej włosów. Powinniśmy wypić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, a więc Brodacze do dna!
Pielęgnacja brody – podsumowanie
- Kupujmy produkty posiadające składniki naturalne oraz te, które pozbawione są szkodliwych substancji. Na rynku kosmetycznym pojawia się ich coraz więcej, więc nie powinno być z ich znalezieniem problemu. Wystarczy się rozejrzeć w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
- Prawda jest taka, że co raz więcej mężczyzn zwraca uwagę na swój wygląd i zdrowie . Minęły te czasy kiedy brało się z pułki pierwszy lepszy produkt. Tak wiele substancji nam szkodzi, że Panowie zalecam czytać składy! Chyba warto wiedzieć co nakładamy na swoją twarz. Jeśli chodzi o zapach kosmetyków, to już kwestia gustu. Jedni lubią korzenne nuty, drudzy drzewiaste lub kwiatowe, a inni cytrusowe. Jest tyle kombinacji zapachowych, że każdy coś dla siebie znajdzie.
- Nie zapominaj o szczotkowaniu, to bardzo ważna czynność w pielęgnacji brody.
- Produkty nawilżające takie jak olejki, balsamy, pomady, kremy można nazwać eliksirami zdrowia dla brody, więc stosuj je codziennie.
- Zrezygnuj z suszarki i prostownicy, a jak już musisz to korzystaj z nich jak najrzadziej. W układaniu i modelowaniu brody pomóż sobie balsamem lub woskiem, jest to o wiele zdrowsze dla włosów brody. Ze stylizacji Panowie nie należy przesadzać chyba lepiej być sobą i wyglądać naturalnie, niż udawać kogoś innego, ale wybór należy do Was😊
- Nie zapominaj o strzyżeniu i przycinaniu. Twoja broda jest Twoją wizytówką wiec powinna wyglądać na zadbaną.
- Gdy Twoja broda wygląda jak zużyta miotła zastosuj odżywkę lub serum. Dają jej „zdrowego kopa”, dzięki czemu odżyje.
- Pielęgnuj brodę od wewnątrz przez zdrową dietę i picie wody.