Fryzjer męski w Rybniku – czym jest Barber Shop?

lacarter salon fryzjerski w rybnik

Dobra kawa, aromatyczna herbata lub szklaneczka whisky przy relaksującej muzyce. Brzmi nieźle prawda? A do tego idealne strzyżenie włosów i brody oraz stylizacja na wysokim poziomie. Tak, istnieją takie miejsca będące oazą dla mężczyzn i miejscem ich spotkań wypełnione testosteronem. To tak zwane Barber Shopy. Początki ich istnienia sięgają średniowiecza, a jeśli wierzycie w pierwsze znaleziska imitacji brzytwy to nawet epoki starego Egiptu. Rozkwit salonów fryzjerskich dla panów miał miejsce w Anglii, gdzie wzbudził ogromne zainteresowanie wśród męskiego społeczeństwa. Niestety moda na Golibrody minęła i słuch o nich zaginął i to na długo. Na szczęście od kilku lat biznes ten powrócił na rynek rzemieślniczy i prężnie się rozwija w szalonym tempie.

Charakterystyka Barber Shopu

Barber Shop jest dobrym rozwiązaniem dla Panów, zdecydowanych i wymagających precyzyjnego cięcia. Jeśli chodzi o styl strzyżenia to już kwestia gustu, ale i klasyczny i nowoczesny nie jest obcy dla barbera.

Podczas wizyty w salonie doskonałym rozwiązaniem jest połączenie usług, dzięki czemu dopasowana będzie forma włosów i brody do kształtu twarzy, co daje świetny efekt końcowy.

Barber Shop oferuje wiele usług, z których najczęściej wybierane są m in.:

 • Strzyżenie włosów/zarostu lub włosów i zarostu z pielęgnacją
 • Strzyżenie włosów i zarostu z repigmentacją
 • Strzyżenie wąsa
 • Golenie głowy/brody
 • Strzyżenie mały gentleman/strzyżenie ojciec + syn
 • Doradzanie przy wyborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów/zarostu

Ceny usług są różne w zależności od miasta, ale nie co droższe niż u zwykłego ogólnego fryzjera na rogu. Samo miejsce Barber Shop można podzielić na 3 strefy:

 • Strefa recepcji, która znajduje się zazwyczaj przy samym wejściu. Można przy niej dokonać rezerwacji wizyt, bądź zakupu kosmetyków.
 • Strefa zwana warsztatem, w której znajdują się stanowiska przygotowane dla klienta. Można tam się rozsiąść na wygodnym fotelu i zrelaksować. A całą robotę odnoście strzyżenia i pielęgnacji włosów i zarostu wykona Barber.
 • Strefa relaksu bądź poczekalnia, w której podczas oczekiwania na swoja kolej, można odpocząć i odprężyć się na wygodnej sofie. Czytać gazetę czy magazyn, popijając kawę, herbatę lub delektując się whisky. Oczywiście to wszystko w cenie usługi.

Jest również biuro i zaplecze, będące miejscem tylko i wyłącznie dla personelu.

LaCarter Barber Shop
LaCarter Barber Shop

Jak wybrać odpowiedni Barber Shop?

Z tym pytaniem chyba zmaga się każdy początkujący brodacz. Wybór salonu jest dla każdego indywidualną sprawą, każdy ma inne upodobania oraz oczekiwania. Ważne, aby dany fryzjer spasował właśnie Twoim wymaganiom, bo w końcu oddajesz w jego ręce swój pieczaowicie hodowany zarost, będący Twoim oczkiem w głowie. Trent na męskie salony opanowały polskie miasta. Można powiedzieć, że jest szał na ten biznes, a więc jest w czym wybierać.

Według Adama, właściciela Lacarter Barber Shop mieszczącego się w Rybniku: Podczas wyboru odpowiedniego Barber shopu najlepiej posiłkować się opiniami na portalach, gdzie można się zapisać na wizytę, gdyż są na bieżąco weryfikowane i nie ma przekłamania. Warto również podpytać znajomych lub zaczepić brodacza na ulicy ze stylizacją w Twoim guście i się dowiedzieć gdzie chodzi się strzyc. Z pewnością udzieli odpowiedzi, zresztą klienci to chodząca reklama. Jednak wychodzę z założenia, że każdy ma inne oczekiwania i jeśli nie spróbujesz to się nie przekonasz.

Jest jednak kilka czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie natknąć się na salon, stojących na tzw. ostatnich nogach, mogący zrazić i zniesmaczyć :

 1. Czystość i porządek to jest podstawa- wchodząc do Barber Shopu widzisz porządek i ład. To już dobry znak odnośnie tego miejsca. Chyba każdy z nas pragnie siąść przy stanowisku czystym i zdezynfekowanym. Sprzęt również powinien być wyczyszczony i przygotowany do pracy.
 1. Kosmetyki i sprzęt dobrych marek- im lepszy sprzęt tym lepsze cięcie i większa dokładność. Tutaj w szczególności należy zwrócić uwagę na ostrza, czy nie są tępe i nie ciągną włosa. Każdy szanujący się Barber Shop powinien również korzystać z kosmetyków dobrej jakości, aby zapewnić odpowiednią pielęgnację. Zadowolony klient z pewnością postanowi kupić kosmetyk, który przypadł mu do gustu, wiec koło samo się nakręca.
 1. Wygląd salonu przyjemny dla oka- to czynnik drugoplanowy, ale jednak warty uwagi. Jeśli chodzi o wystrój Barber Shopu to już kwestia indywidualna. Jedni lubią ciemne klimaty a drudzy jasne, więc dla każdego coś innego. Jednak wiedząc, że to miejsce typowo dla Panów oczekuje się by było w charakterze męskim i tak urządzone, aby przypasowało gustom większej grupie klientów np.: stylem na czasie jest styl rustykalny, loft czyli drewno, cegła, czerń, co można zaobserwować w Lacarter Barber Shop. Golibroda powinien być miejscem klimatycznym ze świetną atmosferą i miłą obsługą. Urządzone ze smakiem, z odrobiną luksusu z wyczuwalnym aromatem męskich kosmetyków i wypełnionym „męską duszą”, w którym każdy się czuje mile widziany, czyli jak u siebie.
 1. Wykwalifikowany zespół – jest sercem Barber Shopu. Bez doświadczonych i wyszkolonych Barberów salon nie będzie dobrze prosperować. Fryzjerzy powinni być na czasie z panującymi trendami. Powinni czerpać radość z wykonywanego zawodu, ponieważ to się przekłada na ich umiejętności. Każdy Barber posiadający odpowiednie kwalifikacje świetnie włada brzytwą i nożyczkami, dzięki czemu potrafi zdziałać cuda z włosami i zarostem.

Barber – zawód na czasie

Zawód Barber znany jest od wielu pokoleń i uznawano go za uzdrowiciela. Był jednocześnie fryzjerem, dentystą, a nawet chirurgiem. Nieco później jego profesja ograniczyła się do strzyżenia i golenia. Z biegiem lat słuch o nim zaginął. Jednak dzisiaj jest to zawód bardzo pożądany, gdyż Barber Shopy stały się popularnym biznesem i cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Należy jednak pamiętać, ze Barberem nie zostaje każdy fryzjer po szkole. Aby być dobrym męskim fryzjerem i golibrodą stale należy się szkolić, uczęszczać na kursy, czyli szlifować swój warsztat. Idealny Barber prócz posiadania kwalifikacji i doświadczenia, także potrafi dopasować fryzurę do kształtu twarzy, ma wyobraźnię, pewna rękę oraz świetnie posługuje się sprzętem do strzyżenia. Z charakteru jest uprzejmy, komunikatywny, budzi zaufanie, a klienci czują się przy nim swobodnie i bezpiecznie.

fryzjer meski w rybniku
Fryzjer męski w Rybniku

Czy warto chodzić do Barber Shopu?

Barber Shop jest miejscem wyjątkowym i nietypowym. Jest połączeniem fryzjera i baru, gdzie w męskim gronie można się napić kawy czy whisky oraz zrelaksować się i odpocząć przy klimatycznej muzyce. Na dodatek wizyta w salonie zapewni Ci świetną fryzurę, a Twoja broda będzie dobrze ostrzyżona i zadbana. Z pewnością usłyszysz kilka dobrych rad od Barbera jak dbać o włosy i zarost w domu, które okażą się cenne. Odpowiedź na powyższe pytanie chyba sama się nasuwa..:)

Każdy powinien odszukać swoje męskie miejsce, gdzie znajdziesz ulubionego magika władającego brzytwą i nożyczkami. Podczas pierwszej wizyty warto zadać pytania, które rozwieją wątpliwości i poprosić o pokazanie portfolio w celu upewnienia się, czy aby na pewno trafiło się w dobre ręce.