Pędzel do golenia, czyli old-school w męskiej pielęgnacji

Pędzel do golenia, czyli old-school w męskiej pielęgnacji

Nie każdy jest fanem brody. Duży procent męskiej populacji jest zwolennikiem gładkiej twarzy, bez szczeciny. Jest wiele akcesoriów ułatwiających codzienny rytuał golenia. Jednym z nich jest właśnie pędzel do golenia, który dobrze znany jest starszemu pokoleniu. Koło się kręci, więc i moda na tego rodzaju przyrządy powraca. Wielu renomowanych producentów wytwarza wysokiej jakości tego rodzaju akcesoria, więc na rynku jest bardzo duży wybór. Można dostać również pędzle wyrabiane ręcznie, tradycyjną metodą, przez rzemieślników, których niestety jest co raz mniej.

Podstawy o pędzlu do golenia

Co to jest pędzel do golenia? Jak sama nazwa wskazuje pędzel, który używa się do nakładania kremu do golenia / mydła do golenia na obszar twarzy, gdzie rośnie zarost. Budowa pędzla jest bardzo prosta. Składa się z włosia i trzonka. Można również wspomnieć o knocie, czyli miejscu upakowania włosia. Włosie zazwyczaj jest pochodzenia zwierzęcego np.: końskie, z borsuka czy dzika. Jako jego zamiennik stosuje się także włókno syntetyczne. Długość włosia klasycznego pędzla wynosi około 50-55 mm. Trzonek, tak zwana rączka odgrywa rolę uchwytu. Zakończony jest podstawą, o powierzchni płaskiej, dzięki której można stabilnie postawić pędzel. Trzon wykonywany jest z różnych materiałów.

Budowa pędzla do golenia
Budowa pędzla do golenia

Rola pędzla do golenia

Dzięki pędzlowi proces golenia jest szybszy i bardziej precyzyjny. Masuje twarz, złuszcza martwy naskórek oraz zmiękcza zarost. Jednak główną jego rolą jest rozprowadzenie i pokrycie zarostu pianą, utworzoną z kremu/ mydła do golenia.

Aby gęsta piana się uformowała, wcześniej należy zwilżyć pędzel letnią wodą, nałożyć na niego kosmetyk, po czym rozprowadzić go okrężnymi ruchami na twarzy i szyi. Piana chroni skórę, zmiękcza włoski i ułatwia poślizg maszynki. Dzięki temu uzyskujemy gładką twarz bez podrażnień. Dobrej jakości pędzel można rozpoznać po grubości i zdolności absorpcji wody przez włosie. Im cieńsze włosie i więcej wody zatrzymuje w sobie tym piana jest lepsza, bogatsza i obfitsza.

Czym się różnią pędzle do golenia

Ze względu na duży wybór w sklepach, podczas zakupu odpowiedniego pędzla można dostać zawrotów głowy. Jednak najbardziej kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj włosia. Ważny jest również kształt włosia oraz tworzywo z jakiego jest zrobiona rączka. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań oraz portfela.

Rodzaj włosia

Do wyboru mamy włosie syntetyczne oraz naturalne: z borsuka, z dzika, które jest najczęściej spotykane oraz z włosia końskiego. Każde z nich ma zalety i wady, które postaram się w kilku zdaniach opisać:

  • Pędzel do golenia z włosiem borsuczym – tego rodzaju pędzle są najlepszej jakości. Charakteryzują się trwałym i miękkim włosiem, zapewniając duży komfort podczas golenia. Nie drapie, jest podobne do włosa ludzkiego, więc wykazuje dużą absorpcję wody. Włosie z borsuka jest dość cienkie, dlatego w pędzlu nabita jest jego duża ilość, co przyczynia się do wytwarzania gęstej i bogatej piany. Wadą tutaj jest wysoka cena. Idealny pędzel dla doświadczonych mężczyzn.
  • Pędzel do golenia z włosiem dzika – jest najczęściej spotykany i w przystępnej cenie. Ten typ naturalnego włosia jest twardsze i sztywniejsze od włosia borsuka, ale z czasem mięknie. Jest mocne i skutecznie radzi sobie z usuwaniem włosów. Zatrzymuje mniej wody w porównaniu do włosia borsuka, ale również wytwarza dużą ilość piany. Niestety szczecina z dzika jest krucha, dlatego szybko się zużywa. Dobry wybór dla początkujących, nie chcących wydać dużo pieniędzy i lubiących delikatne drapanie po twarzy.
  • Pędzel do golenia z włosiem końskim – bardzo modne w dawnych czasach, ale zyskuje co raz więcej zwolenników. Pędzel ze średniej półki. Włosie wytrzymałe i twarde, ale miększe od szczeciny dzika. Cechuje się niższą absorpcją wody niż włosie z borsuka. Pędzel z włosiem końskim jest zdecydowanie tańszy, lecz źle pielęgnowany i przechowywany traci szybko włosie.
  • Pędzel do golenia z włóknem syntetycznym – w zależności od producenta, do jego produkcji wykorzystywane są włókna o różnej chropowatości. Koszty są zróżnicowane, ale można kupić go w bardzo dogodnej cenie. Szybko schnie. Tańsze modele wykazują niską absorpcję wody, co przekłada się na słabszą produkcję piany. Są szorstkie i małe szanse na to, aby zmiękły po dłuższym użytkowaniu. Ich wytrzymałość ma wiele do życzenia. Natomiast pędzle, wyprodukowane nową technologią są droższe i wyróżniają się miękkim włosiem, dużą wytrzymałością oraz produkują obfitą pianę. Jeśli chodzi o jakość, mogą konkurować z włosiem naturalnym.
Włosie pędzla do golenia
Włosie pędzla do golenia

Rodzaj rączki

Tradycyjne pędzle posiadają proste drewniane rączki, lecz firmy stale udoskonalają akcesoria do golenia. Nowoczesne modele są wykonane z bardzo trwałych materiałów np.: plastiku, akrylu, nylonu, a nawet stali nierdzewnej. W sprzedaży znajdują się także pędzle posiadające ekstrawaganckie trzonki, wykonane z kamienia, bursztynu, kości słoniowej, bawolego rogu, skorupy żółwia czy drewna szlachetnego. Na życzenie można zamówić rączki zdobione, rzeźbione, a nawet grawerowane. Niestety design i oryginalność kosztuje, więc ich cena jest bardzo wysoka.

Kształt włosia

Kształt włosia w pędzlach do golenia dzielimy na dwa typy. Pierwszy to wachlarza (A) . Włosie jest podobnej długości w kształcie płaskiego wachlarza. Nakładanie piany odbywa się na szerokim obszarze. Drugi typ to żarówka (B). Włosie jest zróżnicowanej długości. Dłuższe w środku, a na obrzeżach krótsze. Aplikacja piany, następuje punktowo.

Kształt włosia pędzli do golenia
Kształt włosia pędzli do golenia

Na koniec pytanie: Czy pędzel do golenia jest potrzebny? Moim zdaniem jest to jeden z niezbędnych akcesoriów do usuwania zarostu. Pędzel masuje twarz, przez co usuwa zanieczyszczenia oraz martwy naskórek, a więc działa jak peeling. Pozwala uzyskać obfitą i o odpowiedniej konsystencji pianę, ułatwiającą golenie. Dzięki niemu jest możliwe jej równomierne rozprowadzenie na całej twarzy, nawet pod zarostem, czyli w miejscach trudno dostępnych. Pędzel znacznie szybciej wytwarza pianę, przy użyciu mniejszej ilości kosmetyku, oszczędzając przy tym zarówna czas jak i pieniądze.

Polecam golenie przy użyciu pędzla, ze względu na udogodnienia, jednak decyzja drodzy panowie należy do was.