Rodzaje pomad do włosów. Jaką wybrać?

rodzaje pomad do wlosow jaka wybrac

Jeśli jesteś posiadaczem czupryny, a tym bardziej bujnej, to z pewnością używasz kosmetyków do ich układania. Dawniej modne były żele, gumy czy brylantyny. Teraz w Barber Shopach i na sklepowych pułkach z męskimi kosmetykami można natknąć się na szeroki asortyment pomad. Z francuskiego słowo to oznacza maść, stosowana w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jeśli jednak nie spotkałeś się z tym cudownym produktem, to czas najwyższy się nim zainteresować. Pomada ujarzmi każdy niesforny kosmyk, nada włosom charakteru oraz pomoże w uformowaniu pożądanej fryzury.

Teraz pytanie, jaką pomadę wybrać? Aby przybliżyć Wam temat i ułatwić wybór scharakteryzuję pomady do włosów pod względem ich rodzajów. Opisy te powinny nakierować Was na odpowiedni kosmetyk odnośnie ich zastosowania.

Rodzaje pomad do włosów

Producenci męskich kosmetyków do włosów prężnie rozwijają się i poszerzają swój asortyment. Zatem pomad do włosów jest wiele i można podzielić ich pod względem chwytu, wykończenia- połysku, składu, konsystencji, zapachu i ceny. Odpowiedni kosmetyk do stylizacji czupryny dobieramy do rodzaju włosów oraz fryzury jaką chcemy uzyskać, a także gustu zapachowego. Ważne jest również skład, więc warto zwrócić na niego uwagę. Wiadomo, im bardziej naturalny kosmetyk tym zdrowszy dla włosów. Znanymi markami specjalizującymi się w produkcji pomad do włosów to m.in.: Pomp & Co., American Crew, Apothecary 87 czy Copacetic.

copacetic
Copacetic

Chwyt pomady

Chwyt pomady to nic innego jak siła, moc z jaką utrwalają, usztywniają włosy. Wyróżniamy 4 klasy:

  • chwyt lekki – nadający włosom naturalny look. Ten rodzaj pomady z pewnością nie usztywnia, lecz ułatwia i subtelnie układa włosy. Przeznaczony do codziennego stosowania.
  • chwyt średni – układa w kilka minut fryzurę. Włosy po zastosowaniu tego kosmetyku zazwyczaj są elastyczne, wiec można przeczesywać i formować inne uczesanie w ciągu dnia. Nadaje się dla każdego, zatem jest kosmetykiem wszechstronnym modelującym i utrwalającym uczesanie.
  • chwyt mocny i bardzo mocny – te rodzaje pomad dedykowane są dla właścicieli bardzo niesfornych i trudnych włosów, bądź dla bardzo doświadczonych i obytych mężczyzn z tym kosmetykiem. Działają jak spoiwo i mocno cementują i utrwalają fryzurę na długi czas. Niestety szybko zastygają.

Wykończenie fryzury

Dzięki kosmetykom do włosów możemy uzyskać wykończenie fryzury w:

  • macie – czyli pomady na bazie glinki. Nie nadają glazury. Świetnie nadają się do fryzur lekkich i artystycznie niepokornych.
  • połysku – posiadające w składzie wodę. Im więcej jej w kosmetyku, tym większy połysk, a wiec jego intensywność jest różna. Dzięki tej pomadzie włosy będą lśniące i odbijały światło jak tafla wody. Sprawdza się przy układaniu fryzur m.in. na gładko czy pompadur. Można również uzyskać efekt mokrych włosów.
nakladanie pomady do wlosow
Nakładanie pomady do włosów

Skład pomady

  • pomada woskowa –  receptura oparta jest na wosku, która często wspomagana jest olejkami naturalnymi np.: arganowym, migdałowym, kokosowym, itd. Charakteryzuje się gęstą konsystencją, średnim, mocnym lub bardzo mocnym chwytem, niskim lub średnim połyskiem. Pomada ta jest idealna dla włosów gęstych, grubych i ciężkich do układania. Szybko zastyga, jest odporna na wodę, a więc ciężko się zmywa.
  • pomada wodna – tzw. wodniak, którego bazą jest woda. Jest to kosmetyk o lekkiej konsystencji, a więc nie sprawi trudności podczas układania fryzury. Łatwy do zmycia, dobrze usztywnia uczesanie. Cechuje się połyskiem średnim i wysokim oraz chwytem średnim, mocnym i bardzo mocnym. Nadaje się do każdego rodzaju włosów.

Zapach i cena pomady

Zamach jest równie ważnym aspektem przy wyborze kosmetyku. Po ułożeniu rano włosów za pomocą pomady, będzie nam towarzyszyć i pilnować, aby fryzura była idealna przez cały dzień. Zatem istotne jest, aby woń tego produktu była przyjemna dla nosa. Kosmetyki aromatyzowane są za pomocą substancji sztucznych lub naturalnych, czyli przez olejki eteryczne. Dużo lepiej działa na włosy, ponieważ prócz pięknego zapachu mają właściwości kojące, łagodzące i odżywcze, czego nie można powiedzieć o substancjach sztucznych. Rodzaj zapachu, czy słodki, cytrusowy czy typowo męski to już kwestia gustu.

Jeśli chodzi o cenę, to sprawa grubości portfela każdego z Was. Ostrzegam, że to co drogie to nie koniecznie jest dobre. Często kosmetyki nieco tańsze też świetnie się sprawdzają. W sklepach stacjonarnych i on-line np.: LACARTER SKLEP, jest na tyle szeroki wybór, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak zmyć pomadę do włosów?

Pomady na bazie wody, czyli wodniaki są łatwe do umycia. Wystarczy letnia woda i szampon do włosów. Niestety pomady woskowe są trudniejsze do zmycia. Tutaj warto sięgnąć po szampon do usuwania pomad, bądź o właściwościach mocno oczyszczających. Często konieczne jest umycie włosów dwu lub trzy krotnie.

Jaką wybrać pomadę?

Każdy rodzaj pomady do włosów jest dobry. Zależy jakiego efektu oczekujesz. Jeśli pragniesz sztywnej formy zastosuj pomadę woskową o mocnym chwycie, jeśli Twoje włosy łatwo się układają wystarczy chwyt lekki lub średni. Gdy chcesz nadać połysku swojej fryzurze sięgnij po wodniaka, który nada czuprynie świetlanego blasku. Jeżeli połyskująca glazura nie jest w Twoim stylu, to świetnie się sprawdzi pomada o wykończeniu matowym. Jest wiele możliwości doboru kosmetyku, a polskie i zagraniczne marki oferują nam duży wybór.