Jak prawidłowo czyścić kartacz do brody, szczotkę i grzebień

Jak prawidłowo czyścić kartacz do brody, szczotkę i grzebień

Jeśli jesteś właścicielem brody, to z pewnością posiadasz narzędzie do jej wyczesywania. Może nim być grzebień, szczotka, bądź kartacz, który jest ulubieńcem wśród brodaczy np.: marki LaCarter, Cyrulicy, Bivouak itd. Każdy przyrząd do czesania brody, służy do usuwania z niej zanieczyszczeń i nadania jej kształtu. Można powiedzieć, że akcesoria te dbają o naszą szczecinę, wiec odwdzięczmy się tym samym. Zadbajmy więc o ich higienę. W ten sposób przedłużamy im żywotność. Polecam zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które z pewnością będą Wam pomocne.

Jak czyścić grzebień do brody?

Dostępne są najczęściej grzebienie drewniane, plastikowe lub metalowe. Tak, wiec utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste. Jeśli ząbki grzebienia pokryją się brudem np.: kurzem, włosami czy resztkami kosmetyku, powinieneś:

 1. Przyrząd włożyć pod ciepłą bieżącą wodę, która rozpuści zaschnięte zanieczyszczenia
 2. Następnie palcami usunąć bród, przesuwając je od grzbietu grzebienia w kierunku końcówek ząbków. Czynność powtórz na całej jego powierzchni, aż będzie całkowicie oczyszczony.
 3. Na koniec narzędzie osusz ręcznikiem i/lub pozostaw do wyschnięcia ( w szczególności grzebienie drewniane).
Grzebień do brody drewniany
Grzebień do brody drewniany

Jak czyścić szczotkę i kartacz do brody

Usunięcie zanieczyszczeń ze szczotek i kartaczy do brody to już trudniejsza sprawa i wymaga więcej czasu, ale z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Szczotka do brody jak i kartacz zbudowane są z rączki zazwyczaj drewnianej (można spotkać także z tworzywa sztucznego) oraz szczeciny dzika, rzadziej włosia świńskiego lub syntetycznego.

Idealny kartacz do brody. Jak dokonać dobrego wyboru?

Ich zadaniem jest usuwanie okruchów jedzenia, pyłu, kurzu, resztek kosmetyków, martwego naskórka czy włosków. Niestety z powodu dużej ilości zanieczyszczeń, akcesoria do pielęgnacji brody szybko się brudzą. Brud osadza się na ich włosiu. Aby przyrządy do czesania długo nam posłużyły, należy o nie dbać i je systematycznie czyścić:

 1. Pierwszy krok, to czyszczenie na sucho- należy pozbyć się włosków za pomocą ręki, grzebienia, bądź urządzenia przeznaczonego do tego celu.
 2. Drugi krok, to czyszczenie na mokro – aby usunąć kurz, resztki kosmetyków i wszelki brud, należy umyć szczotkę/kartacz w letniej wodzie. Po zmoczeniu narzędzia, nałóż niewielką ilość szamponu do brody lub mydła. Po czym palcami przeczesuj włosie, aż się utworzy piana. Na koniec spłucz czystą wodą. Do moczenia trzonka drewnianego podchodź z wielką ostrożnością, gdyż pomimo zabezpieczenia impregnatem, drewno może zbyt mocno wchłonąć wodę i napęcznieć.
 3. Ostatni krok to wysuszenie szczotki/kartacza- w tym celu połóż przyrząd włosiem w dół na suchym ręczniku, aby woda spływała wprost na niego. Pozostaw go w tej pozycji tak długo, aż całkowicie wyschnie. Jest to suszenie metodą naturalną.
Akcesoria do brody Cyrulicy
Akcesoria do brody Cyrulicy

Na co należy uważać ?

Kilka słów o tym, na co trzeba zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać.

 1. Nie należy długo trzymać przyrządów do czesania brody w wodzie, ponieważ:
 • jeśli są klejone, spoiwo może się rozpuścić.
 • jeśli trzon i rączka są z drewna, materiał może ulec zniszczeniu przez rozwarstwienie.
 1. Pamiętaj aby:
 • nie używać zbyt gorącej wody oraz suszarki. Wysoka temperatura źle wpłynie na narzędzie, niszcząc je.
 • do mycia mokrego nie używać silnych detergentów.
 • odkładać szczotkę/ kartacz włosiem w dół. Dzięki temu kurz nie będzie gromadził się na włosiu.
 1. Narzędzia czyścić na sucho można często, lecz na mokro zaleca się co jakiś czas (ok. raz na 3 miesiące), w szczególności te drewniane.

Pielęgnujmy nasz sprzęt, dzięki temu przez wiele lat będzie dbać o nasz zarost, a przy tym zaoszczędzimy pieniądze.