Kartacz do brody jest niezbędnym narzędziem w jej pielęgnacji. Można nawet stwierdzić, że jest to jeden z atrybutów brodacza. Jednak, czy dobranie odpowiedniej szczotki do zarostu jest takie proste? Sądzę, że wiele z Was w szczególności nowi nabywcy brody mają z tym problem. Dlatego też, mój wpis będzie poświęcony wszelkim zagadnieniom w tematyce kartacza i jego zakupu.
Dlaczego warto używać kartacza?
Kartacz jest przyrządem cenionym przez właścicieli brody ze względu na swoją funkcjonalność. Głównym jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z brody m.in. martwego naskórka, resztek jedzenia, pozostałości kosmetyków czy zanieczyszczeń powietrza np.: pyłu i kurzu. Oczywiście, aby usunąć wszelkie brudy z zarostu należy również umyć go szamponem, ale to już temat na inny artykuł.
Poprzez systematyczne używanie kartacza poprawiamy ukrwienie skóry twarzy, co przyczynia się do szybszego wchłonięcia przez korzeń włosa składników odżywczych, zawartych w kosmetykach np. olejku czy balsamie. Szczotkując brodę kartaczem przyniesiemy ulgę swędzącej skórze pod nią oraz pomożemy w rozprowadzeniu sebum, czyniący na włosie warstwę hydrolipidową, która przypomina płaszcz ochronny m.in. przed czynnikami zewnętrznymi np.: promieniowaniem UV, mrozem czy wiatrem. Szczotka do brody ma działanie wygładzające oraz masujące, dzięki czemu pobudza cebulki włosowe do wzrostu, a także dokładni rozczesuje każdy kosmyk brody, nadając jej pożądany kształt.
W sklepach stacjonarnych oraz online polecane są różne rodzaje kartaczy. Przed zakupem któregoś z nich, należy wpierw zapoznać się z jego parametrami, aby upewnić się, że sprosta Twoim oczekiwaniom. Poniżej opiszę najważniejsze z nich, aby było wiadomo na co zwracać szczególną uwagę.
Rodzaj włosia
Do wyboru mamy włosie syntetyczne i naturalne. Ja gorąco i z czystym sumieniem polecam naturalne, ponieważ te z tworzywa sztucznego posiadają ostre krawędzie oraz są zbyt twarde, co prowadzi do uszkodzenia brody poprzez łamanie i szarpanie włosów. Może to spowodować rozdwojenie końcówek. Ponadto materiały syntetyczne wzmagają elektryzowanie się. Najlepszym wyborem będzie kartacz z włosia naturalnego, czyli z dzika. Stosuje się go do wyrobów szczotek, ze względu na podobna strukturę do włosa ludzkiego. Jest również bogate w keratynę, która odpowiada za zespolenie i wzmocnienie włosa oraz za wygładzenie i nadanie mu blasku.
Gęstość włosia
Im gęściej kępki włosia są usadzone w szczotce, tym mniej wnikają w brodę. Tak więc, kartacze z ciaśniej usytułowanym włosiem są lepsze dla małego zarostu, natomiast z rzadszym przeznaczone są dla gęstszych i dłuższych bród.
Twardość włosia
Włosie dzika jest z zasady dość twarde, ale można znaleźć różne rodzaje twardości, w zależności od wykorzystywanego jego fragmentu. Na początek można zainwestować w kartacz z włosiem o średniej twardości. Można to potraktować jako zakup uniwersalny. Wraz z obyciem się ze szczotką będzie wiadomo, czy potrzebna jest twardsza, czy jednak to był dobry wybór.
Długość włosia
Długość włosia powinna być zróżnicowana. Krótsze przenika zarost i masuje skórę twarzy, a długie są przeznaczone do rozczesywania brody.
Jaki uchwyt?
Mamy dwa rodzaje do wyboru. Szczotka do brody z rączką lub bez, czyli typowy kartacz, który według mnie jest bardziej praktyczny i lepiej „siedzi” w dłoni.
Z jakiego materiału uchwyt szczotki?
Uchwyt może być plastikowy lub drewniany. Tutaj chyba nie ma się nad czym zastanawiać. Plastik szybko pęka, bądź niszczy się. Jednak drewno zdecydowanie jest materiałem trwalszym i mocniejszym. Jeśli chodzi o najlepszy rodzaj drewna do produkcji kartaczy, to nie ma zasady. Każde jest dobre. Różnica jest w cenie i w wyglądzie.
Sposób mocowania włosia
Kartacze drewniane zazwyczaj są wykonywane ręcznie i można wyróżnić mocowanie na dwa sposoby:
- przez nabijanie– kartacz wykonany z jednego kawałka drewna. Włosie dzika są łączone w kępki i związywane drutem, a następnie wstrzeliwane za pomocą specjalnego urządzenia, we wcześniej zrobione otwory w drewnie.
- przez nawlekanie– szczotka wykonana z dwóch elementów drewna. Włosie dzika łączone są w kępki, które wprowadzane są przez otworów znajdujący się w jednym z dwóch kawałków drewna, a następnie przewlekane są przez drugi otwór. Dzięki czemu powstają dwa pukle włosia. Czynność powtarza się, aż wszystkie otwory będą pełne, a następnie skleja się ze sobą oba elementy drewna. Dzięki temu kępki są usztywniane tworząc całość. Często w kartacz dodatkowo wbijane są gwoździe, w celu trwalszego umocnienia.
Uważam, że oba sposoby umieszczania włosia w szczotce są dobre. Dla mnie istotne jest to, aby była wykonana ręcznie, gdyż jest solidniejsza oraz posiada duszę, bo przecież została wykonana przez osobę z pasją.
Z poduszką pneumatyczną czy bez?
Poduszka pneumatyczna to nic innego jak poducha z gumy, można również spotkać z kauczuku. Jeśli kartacz posiada ją, to z pewnością jest robiony maszynowo. Ja jednak skłaniam się ku szczotce bez poduszki, bo po co mi ona? Według mnie jest zbędna, a bez niej wydaje mi się, że mam lepsza kontrolę nacisku.
Wielkość kartacza
Kartacz ma dobrze i wygodnie leżeć w dłoni, bo przecież będziesz używać go codziennie. Rozmiar więc zależy od osobistych preferencji. Na rynku są dostępne kartacze również w wersji podróżnej, które polecam na wyjazdy. Spełniają swoje zadanie i nie zajmują dużo miejsca. Pamiętajmy, że jeden kartacz nie będzie odpowiedni dla każdego. Mamy różne potrzeby i wymagania. Życzę więc powodzenia w poszukiwaniu idealnej szczotki dla waszych bród oraz mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam podczas zakupów. Na zakończenie kilka słów jak używać, jak czyścić i konserwować kartacz do brody.
Jak prawidłowo używać kartacza
Szczotkowanie brody, to dość prosta czynność. Należy przeciągnąć kartacz po brodzie w dół, zaczynając od policzka oraz od szyi w górę. Czynność powtarzamy kilkakrotnie, otrzymując rozczesany, wygładzony oraz oczyszczony zarost. W ciągu dnia szczotkujemy tyle razy ile uważamy za konieczne, ale czesać brodę powinno się minimum 2 razy dziennie.
Jak czyścić i konserwować kartacz
Aby kartacz posłużył nam na wiele lat, należy 2-3 razy w miesiącu umyć go pod bieżącą wodą, z użyciem szamponu do brody. Należy pamiętać, aby podczas schnięcia był położony włosiem w dół. Ważne jest również, żeby nie moczyć szczotki zbyt długo, ponieważ drewno wchłania wodę i może ulec zniszczeniu. Od czasu do czasu wetrzyj olejek.
Jak prawidłowo czyścić kartacz do brody, szczotkę i grzebień